V Sloveniji je zdravstveno zavarovanje sestavljeno iz dveh delov:
- iz obveznega zdravstvenega zavarovanja (če ste zaposleni vam ga plačuje delodajalec, če ste v pokoju vam ga plačuje ZPIZ, če imate status študenta ali dijaka vam ga do konca šolskega leta v katerem dopolnite 26 let plačuje država, če ste oseba brez prihodkov in premoženja vam ga plačuje CSD-Center za socialno delo)
V vseh ostalih primerih (brezposelni, brez statusa, ob koncu šolskega leta v katerem ste dopolnili 26 let,…) si ga uredite sami na najbližji enoti ZZZS – zavoda za zdravstveno zavarovanje. Koliko znaša osnovno zdravstveno zavarovanje na mesec lahko preverite na povezavi osnovno zdravstveno zavarovanje cena.
- iz dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Po domače: če imamo obvezno + dopolnilno zdravstveno zavarovanje pri zdravniku le pokažemo zdravstveno kartico in za zdravstveno storitev nam ni potrebno plačati ali doplačati.
Dodatno dopolnilno zavarovanje nas torej varuje pred visokimi stroški zdravstvenih storitev. Koliko v Sloveniji stanejo zdravstvene storitve si preberite na povezavi kaj vse plača dodatno zdravstveno zavarovanje.
PRIMER: Janez Novak se je vozil s kolesom, pri tem je nesrečno padel in si zlomil nogo. Ponj je prišel rešilec, potrebna je bila operacija kirurške ekipe, 3 tedensko ležanje v bolnici in na koncu še rehabilitacija. Stroški zdravljenja, operacije, rehabilitacije, prevoza poškodovanca, slikanja,… znašajo približno 5000 eur, od tega krije dopolnilno zdravstveno zavarovanje cca. 1500 eur.
Večina prebivalcev Slovenije bi težko v enem kosu plačala 5.000eur, tudi 1500eur bi bil v enem kosu za večino velik finančni zalogaj. V primeru nesreče ali bolezni imamo že dosti psihičnih težav s samo poškodbo oziroma boleznijo, res zadnja stvar v takšni situaciji je vprašanje kako bomo to lahko plačali. Zato ima večina prebivalcev Slovenije (več kot 95%) urejeno obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
Najpomembneje pri sklepanju je, da dopolnilno zdravstveno zavarovanje sklenemo pravočasno. V nasprotnem primeru nam prične veljati čez 3 mesece.
Pravočasno pomeni, da si dopolnilno zavarovanje uredimo v mesecu dni od redne zaposlitve, izgube statusa študenta od konca šolskega leta v katerem smo dopolnili 26 let in vseh ostalih primerih, ko moramo sami plačevati dopolnilno zavarovanje.
Kdaj vse moramo sami plačevati DZZ si preberite na povezavi ZZZS dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
Če zbolimo ali se poškodujemo na zdravnika ne moremo čakati 3 mesece. Več o tej temi si lahko preberete na povezavi dodatno zdravstveno zavarovanje takoj.
Dopolnilno zavarovanje v Sloveniji ponujajo 3 zavarovalnice, kdo so ponudniki in kakšne ponudbe imajo si preberite na povezavi dodatno zavarovanje ponudbe.
Čeprav je storitev dopolnilnega zavarovanja pri vseh zavarovalnicah enaka, obstajajo minimalne razlike. Več o tej temi lahko preberete na povezavi primerjava dopolnilnih zavarovanj.
Kakšne so cene dopolnilnega zavarovanja si preberite na povezavi cena dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Na povezavi skleni dodatno pa dopolnilno zavarovanje lahko sklenete Online.
Posebnost pri določanju cene je pri dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju dejstvo, da so cene za različne zavarovance lahko različne.
Zavarovalnice morajo skladno z 62.b členom ZZVZZ (zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju) vsem zavarovancem, ki dopolnilnega zavarovanja niso plačevali obračunati višjo premijo za vsako polno leto, ko le tega niso plačevali.
Dne 1.3.2022, ko pišemo ta članek se torej lahko zgodi, da nekdo plačuje za DZZ 35eur mesečno, njegov sosed, ki DZZ ni plačeval več kot 15 let pa več kot 50eur mesečno.
Ko imate enkrat zavarovanje sklenjeno, ga lahko skladno s splošnimi pogoji in ZZVZZ prekinete po poteku 12 mesecev s trimesečnim odpovednim rokom.
Tehnično to pomeni, da zavarovanje lahko prekinete v 13tem mesecu in ga plačujete še 3 mesece. Dejansko moramo torej, ko je zavarovanje enkrat sklenjeno, le tega plačevati vsaj 16 mesecev.
V primeru, da z vašo zavarovalnico niste zadovoljni, ali pa ste pri drugi dobili ugodnejšo ponudbo imate možnost menjave dopolnilnega zavarovanja. Menjava dopolnilnega zavarovanja je zelo preprosta. Vse o menjavi dopolnilnega zavarovanja najdete na povezavi zamenjava dodatnega zdravstvenega zavarovanja.
Pomen izrazov za dodatno zdravstveno zavarovanje:
• Dodatno zdravstveno zavarovanje je v večini primerov sopomenka za dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Dodatno zdravstveno zavarovanje namreč pogosto enačimo z dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem. V pogovornem jeziku dodatno zdravstveno zavarovanje velja za sinonim za dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Besedilo na tej spletni strani zato enači dopolnilno zdravstveno zavarovanje z dodatnim zdravstvenim zavarovanjem.
• Dopolnilno zdravstveno zavarovanje, dopolnjuje obvezno zdravstveno zavarovanje. Gre za pravilno poimenovanje zavarovalnega produkta, ki krije razliko med celotno vrednostjo zdravstvene storitve in vrednostjo, ki jo krije obvezno zdravstveno zavarovanje. V primeru, da imamo urejeno obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje nam pri zdravniku ni potrebno plačevati ali doplačevati stroškov zdravstvenih storitev iz naslova bolezni ali nezgode.
• Obvezno zdravstveno zavarovanje: v Sloveniji je zgolj nekaj zdravstvenih storitev, ki so v celoti krite iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Za večino zdravstvenih storitev velja, da jih obvezno zdravstveno zavarovanje krije le delno. V kolikor imate sklenjeno dopolnilno zdravstveno zavarovanje, vam zdravstvenih storitev ni potrebno plačati iz lastnega žepa.
• Dodatno zdravstveno zavarovanje je zavarovanje, ki ga sklenemo poleg obveznega zavarovanja. Najpogostejše dodatno zdravstveno zavarovanje je dopolnilno zdravstveno zavarovanje, obstaja pa seveda še cel kup drugih dodatnih zdravstvenih zavarovanj, ki nam omogočajo hiter sprejem pri zdravniku brez čakalnih vrst, brez doplačil za zdravila,…
V primeru dodatnih vprašanj smo vam vedno na voljo na številki 040 556 489.
Klikni na logo in preveri ugodnosti!