Če smo v postopku sklepanja dopolnilnega zavarovanja je cena pomemben faktor.
V preteklosti se je dogajalo tudi to, da so ljudje sklepali dopolnilno zdravstveno zavarovanje pri najcenejšem ponudniku, le ta ponudnik pa je čez nekaj mesecev postal najdražji ponudnik.
Cene se bodo spreminjale tudi v prihodnosti, pričakujemo pa, da bo razlika med cenami dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja tudi v prihodnosti minimalna.
Gledano z zgodovinskega zornega kota lahko rečemo, da se od leta 2006, ko je bilo v Sloveniji uvedeno dopolnilno zdravstveno zavarovanje cena dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja med zavarovalnicami nikoli ni bistveno razlikovala.
Večino časa je bila najcenejša Vzajemna. Če pa upoštevamo še vračila premije, ki jih dobijo zavarovanci Vzajemne kot njeni lastniki, lahko z gotovostjo trdimo, da je imela od leta 2006 do danes zavarovalnica Vzajemna najnižjo povprečno premijo.
Dopolnilno zavarovanje popusti
V primeru dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja popusti kot so: komercialni popust, družinski popust, popust na več sklenjenih zavarovanj, popust na brez škodno dogajanje,… niso mogoči.
Zavarovalnici Triglav in Generali omogočata vključitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v paket zavarovanj.
Popust nato uveljavljate na premoženjskih zavarovanjih. Več o popustih si lahko preberete na povezavi popusti dopolnilno zavarovanje.
Osnovna cena dopolnilnega zavarovanja je v vseh primerih enaka za vse zavarovance.
Vzajemna vrača premijo
Najcenejša zavarovalnica ni v vseh primerih tudi najugodnejša, kako si izbrati najugodnejšo zavarovalnico si lahko preberete na povezavi najcenejša zavarovalnica dodatno.
Hkrati morate upoštevati, da je zavarovalnica Vzajemna v lasti zavarovancev in je v preteklosti dobiček, ki ga je ustvarila že vračala svojim zavarovancem v obliki nižje premije.
Ko izbiramo najugodnejšo zavarovalnico moramo upoštevati 4 dejavnike: ceno zavarovanja oziroma višino zavarovalne premije, ugodnosti, ki jih zavarovalnice nudijo ob sklenitvi, kakšni so prihranki pri paketnih popustih v primeru sklepanja pri zavarovalnici Generali in Triglav in možnost vračila dobička v obliki nižje premije pri Vzajemni.
Kako se obračuna dopolnilno zdravstveno zavarovanje
Za vsako polno leto, ko zavezanec v preteklosti ni plačeval dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, mora zavarovalnica zvišati ceno njegovega zavarovanja za 3%.
Pavle Novak je bil brez dopolnilnega zavarovanja 10 let in 360 dni.
Ker je bil Pavle brez zavarovanja polnih 10 let, mu zavarovalnica obračuna:
3% x 10let =30% pribitek na premijo.
Pavle tako plačuje 30% višjo premijo kot zavarovanci, ki dopolnilno zavarovanje plačujemo ves čas.
Koliko časa moram plačevati višjo premijo dopolnilnega zavarovanja
Žal je tu odgovor permanentno oziroma dokler boste plačevali premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Doplačila na premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja NIKOLI ni več možno zmanjšati oziroma odpraviti.
Naše mnenje je, da je ZZVZZ (zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju) v tem delu nepravičen.
Ni nobenega razloga, da bi osebe, ki so v preteklosti svoje stroške zdravstvenih storitev plačevale iz lastnega žepa v prihodnje morale plačevati višjo premijo.
Zakonodajalec-država pa pravi da je dopolnilno zdravstveno zavarovanje solidarno, da ga plačujejo mladi in stari, čeprav ga v povprečju bistveno bolj potrebujejo in tudi uporabljajo stari.
Zato je zakonodajalec s tem doplačilom dal vedeti vsem državljanom RS, da v kolikor dopolnilnega zavarovanja danes ne plačujemo, ga bodo v prihodnosti plačevali po višji ceni in plačali še vse za nazaj.
Več o tej temi lahko preberete tudi na forumu na temo dopolnilnega zavarovanja dopolnilno zdravstveno zavarovanje forum.
Kateri zakon obravnava tematiko dopolnilnega zavarovanja
Zakon ZZVZZ (Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju) predvideva, da si mora zavarovanec urediti dopolnilno zdravstveno zavarovanje v roku enega leta od dneva, ko je postal zavezanec za dopolnilno zdravstveno zavarovanje, če seveda želi imeti osnovno ceno.
Zavezanec za plačilo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja postanemo, ko nam preneha študentski status, ko se redno zaposlimo,…
Višina dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja je torej za vsakega posameznika lahko različna. Z višino dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja je seveda mišljena cena dopolnilnega zavarovanja.
Kje lahko preverim koliko bom plačeval dopolnilno zavarovanje
Eno bolj pogostih vprašanj je tudi ali se cena dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja lahko preveri pred sklenitvijo zavarovanja.
Odgovor je, žal ne, saj vsak zavarovanec sam približno ve koliko let je bil brez dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Točna cena bo navedena šele na vaši original pogodbi, ki jo navadno prejmete 3 tedne po sklenitvi DZZ.
Če ste bili cca 10-12 let brez dopolnilnega zavarovanja, bo tudi cena 30-36% višja od osnovne premije.
Doplačilo na premijo pri dopolnilnem zavarovanju je nepravično
Za doplačilo ni nobenega pametnega razloga. Seveda pa zakonodajalec-država to razlaga na način, da je to nujno potrebno za spodbujanje sklepanja saj si lahko vsak posameznik izračuna, da če dopolnilnega zavarovanja ne bo plačeval danes, bo pa v prihodnosti plačal z višjo premijo še vse za nazaj.
V praksi se je tovrstno razmišljanje izkazalo za učinkovito, saj ima v Sloveniji prostovoljno dopolnilno zdravstveno zavarovanje urejeno več kot 95,6% prebivalstva
Dejstvo pa je, da si doplačila na premijo niso izmislile zavarovalnice, temveč 3% doplačilo na premijo za vsako leto nezavarovanosti določa ZZVZZ (Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju).
Zakaj sosed plačuje manj za dopolnilno zavarovanje
Osnovna cena dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja je za vse zavarovance enaka.
Ker pa imajo določeni zavarovanci doplačilo na premijo, je končna cena lahko različna.
Če niste prepričani, da plačujete pravo ceno vam svetujemo, da pokličete vašo zavarovalnico. Pojasnili vam bodo od kje cena, ki je napisana na položnici.
V praksi se dogaja, da imajo stranke na položnici za dopolnilno zavarovanje dodano še nezgodno zavarovanje, zavarovanje specialisti, nekatere stranke nimajo obračunanega 3% popusta pri vzajemni,…