Kdaj začne veljati dopolnilno zdravstveno zavarovanje
Poljudno povedano, ko se študent ali delavec prvič zaposli, ima natanko en mesec časa, da si uredi dopolnilno zdravstveno zavarovanje sicer pade v trimesečno čakalno dobo, kar pomeni, da mu zavarovanje prične veljati čez 3 mesece od dneva sklenitve zavarovanja.
Torej, če zamudimo enomesečni rok, dodatno zdravstveno zavarovanje brez čakalne dobe ni mogoče.
Stranke mnogokrat povprašujejo, ali bi bila mogoča sklenitev brez čakalne dobe tudi, če plačajo vse tri premije takoj.
Odgovor je skladno z zakonom jasen, dopolnilno zdravstveno zavarovanje brez čakalne dobe ni mogoče, če zavarovanec zamudi zakonsko določen rok.
Čakalna doba je trimesečno obdobje dodeljeno vsem novim zavarovancem, ki si dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ne sklenejo pravočasno.
Pravočasno pomeni, da je študent danes ostal brez statusa ali je delavec dobil novo prvo REDNO zaposlitev in si je v roku enega meseca uredil dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
Pravočasno pomeni, da se je študent ali delavec danes zaposlil in si v roku enega meseca uredil dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
Pravočasno pomeni, da je delavec prekinil zdravstveno zavarovanje pri eni zavarovalnici in v roku enega meseca dopolnilno zdravstveno zavarovanje sklenil pri drugi zavarovalnici.
Vse kar ni pravočasno je časovno gledano več kot en mesec. Študent je odprl s.p. danes, dopolnilno zdravstveno zavarovanje pa je sklenil čez 32 dni.
V tem trimesečnem obdobju nov zavarovanec plačuje premijo, zavarovalnica pa mu ne krije stroškov zdravstvenih storitev, temveč zavarovanec stroške zdravstvenih storitev plačuje sam.
Po preteku trimesečnega obdobja, zavarovalnica prevzame kritje stroškov zdravstvenih storitev, vendar le kritje stroškov, ki so nastali po poteku čakalne dobe.
Trimesečno čakalno dobo dobi zavarovanec, ki je sklenil dopolnilno zdravstveno zavarovanje več kot mesec dni po tem, ko je postal zavezanec za doplačila. Kdaj postane oseba zavezanec za doplačila si lahko pogledate na povezavi ZZZS dopolnilno zavarovanje.
PRIMER 1: Janez Novak se je zaposlil, s 1.3.2019 in s tem postal zavezanec za doplačila zdravstvenih storitev. Ker si je dopolnilno zdravstveno zavarovanje uredil v roku enega meseca (do 31.3.2019), Janez ni dobil trimesečne čakalne dobe.
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je podobno avtomobilskemu kasku. Sklenjenega moramo imeti preden pride do škodnega primera (bolezen, nezgoda). V nasprotnem primeru moramo čakati 3 mesece.
Zakaj čakalna doba
Čakalno dobo je v zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju predvidel zakonodajalec z razlogom, da državljani ne bi mogli izigravati sistema. dodatno zdravstveno zavarovanje kdaj začne veljati
V sistemu brez čakalne dobe bi vsakdo lahko dopolnilno zdravstveno zavarovanje sklenil danes, odšel k zdravniku in najkasneje v mesecu dni končal zdravljenje…, ko bi bil zdrav, zavarovanja ne bi plačeval…, v primeru nezgode ali bolezni pa bi zavarovanje zopet sklenil.
Zdravstveni sistem lahko normalno deluje le v primeru, da vsi zavarovanci ves čas plačujejo premijo, zavarovalnica pa plača zdravstvene storitve tistim, ki jo potrebujejo danes, jutri pa jo boste morda potrebovali vi.
Vsi, ki premijo plačujemo vemo, da v primeru bolezni ne moremo čakati 3 mesece na zdravljenje. Zato premijo plačujemo vsak mesec.
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje pa ima še eno past, seveda pa svetujemo, da si ga uredite pravočasno kar lahko storite na povezavi dodatno Online.
V primeru dodatnih vprašanj smo vam vedno na voljo na številki 040 556 489.
Klikni na logo in preveri ugodnosti!